FEMALE WINNERS

 

Place Bib# Name                  Age City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ===================== === ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1  131 Christine Dunnery      40 Sleepy Hollow        NY    3   36:15    1:32    2 2:41:38  20.8    0:56    1 1:37:28  7:27         4:57:47 

    2  128 Allie Lawler           39 Stamford             CT    4   36:34    1:36    1 2:41:35  20.8    0:53    5 1:45:30  8:04         5:06:06 

    3  121 Dierdre Douglas        34 Montreal             QU    2   35:57    2:41    5 2:55:17  19.2    0:55    2 1:39:34  7:36         5:14:22 

 

MALE WINNERS

 

Place Bib# Name                  Age City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ===================== === ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1    1 Dominic Gillen         31 Millford             CT    2   26:41    1:44    1 2:20:05  24.0    0:44    2 1:25:13  6:31         4:14:25 

    2   44 Scott Defilippis       28 Normandy Beach       NJ    4   30:46    1:25    4 2:30:21  22.3    0:42    1 1:19:01  6:02         4:22:12 

    3   35 Stefan Kusurelis       39 New York             NY    3   27:20                                                               4:31:29 

 

ATHENA WINNERS

 

Place Bib# Name                  Age City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ===================== === ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1  114 Mary Arnold            29 New York             NY    2   42:49    4:51    1 3:11:11  17.6    2:06    1 1:54:47  8:46         5:55:42 

    2  112 K. Signe Hawley        22 Westport             CT    1   42:44    3:16    2 3:38:28  15.4    2:08    2 2:10:02  9:56         6:36:36 

 

CLYDESDALE WINNERS

 

Place Bib# Name                  Age City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ===================== === ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1   82 John Goldman           45 Mount Kisco          NY    2   31:28    3:56    3 3:04:14  18.2    2:40    1 2:08:52  9:51         5:51:08 

    2   98 Al Graef               51 Oradell              NJ    3   40:07    3:44    1 2:53:05  19.4    2:13    5 2:23:57 11:00         6:03:03 

    3   74 Richard Barkan         44 Long Beach           NY    1   24:50    4:57    5 3:15:14  17.2    5:09    4 2:21:59 10:51         6:12:07 

    4   60 Adam Harper            41 Stamford             CT    5   48:18    3:45    2 3:03:04  18.4    2:57    2 2:15:54 10:23         6:13:57 

    5    4 Tyler Garner           31 New York             NY    7   53:20    3:30    4 3:08:45  17.8    2:29    6 2:25:09 11:05         6:33:11 

    6   69 Timothy Latterner      43 Allendale            NJ    6   49:38    4:40    6 3:25:53  16.3    2:32    3 2:21:17 10:48         6:43:58 

    7   23 Douglas McLaughlin     37 Hoboken              NJ    4   43:09    5:14    7 3:32:59  15.8    3:35    7 2:26:20 11:11         6:51:15 

 

RELAYS

 

Place Bib# Team Name                      City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ============================== ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1  152 Team Cadence                   New York             NY    5   36:07    1:05    1 2:14:04  25.1    0:20    3 1:33:08  7:07         4:24:41 

    2  149 Tristar Athletes LLC           New York             NY    3   34:09    0:51    2 2:29:41  22.4    0:18    1 1:20:22  6:09         4:25:19 

    3  157 Small, Medium, & Large         Amityville           NY    8   43:00    1:33    6 2:50:22  19.7    0:21    2 1:27:29  6:41         5:02:42 

    4  153 3 Micks                        Montrose             NY    1   33:28    0:58    3 2:36:47  21.4    0:28    7 1:55:15  8:48         5:06:53 

    5  147 Team Bust-A-Move               New York             NY    2   33:52    1:04    4 2:37:49  21.3    0:20   13 2:13:39 10:13         5:26:42 

    6  155 Sgl Team                       Katonah              NY    6   37:39    1:08    5 2:47:05  20.1    0:26   10 2:01:25  9:17         5:27:41 

    7  150 C. Bob Go                      New York             NY    4   35:38    0:51    8 3:12:28  17.5    0:19    4 1:40:57  7:43         5:30:11 

    8  158 Team Trouble Makers            Sleepy Hollow        NY   10   43:58    1:27   10 3:23:25  16.5    0:31    5 1:42:37  7:50         5:51:56 

    9  148 Emlinkat                       Montrose             NY   12   44:32    1:22    7 3:05:06  18.2    0:28    9 2:01:11  9:16         5:52:38 

   10  146 Team Boomer #1                 New York             NY   14 1:05:30                               0:30    6 1:49:37  8:22         6:18:23 

   11  145 Team Jennie                    Brooklyn             NY    9   43:57    2:01   11 3:32:18  15.8    0:24   11 2:02:39  9:22         6:21:16 

   12  151 Team TDK                       Tarrytown            NY   13 1:01:32                               0:24   12 2:05:14  9:34         6:25:09 

   13  154 Team Boomer #2                 Brooklyn             NY    7   41:19    1:12   12 3:53:47  14.4    0:28    8 2:00:40  9:13         6:37:24 

   14  156 Team Kona Jo                   White Plains         NY   11   44:06    1:35    9 3:23:06  16.5    0:32   14 2:46:54 12:45         6:56:11 

 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

 

Place Bib# Name                  Age City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ===================== === ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1  113 Kalyn Burns            21 West Rutland         VT    1   53:29                               9:31    1 2:17:12 10:29         7:00:27 

 

FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

 

Place Bib# Name                  Age City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ===================== === ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1  116 Heather Huntsman       27 Fairfax              VA    1   45:24    3:51    1 3:06:33  18.0    2:54    1 2:01:23  9:16         6:00:03 

    2  115 Diana Cohen            27 Columbia             CT    2 1:07:58                               3:10                                    

 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

 

Place Bib# Name                  Age City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ===================== === ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1  123 Robyn O'Kane           34 Garrison             NY    3   46:00    1:22    1 2:58:58  18.8    1:11    1 1:49:22  8:21         5:36:52 

    2  118 Renata Smith           30 Cortlandt Manor      NY    2   44:40    3:05    2 3:07:09  18.0    1:24    2 2:05:46  9:37         6:02:02 

    3  119 Kelli Erickson         32 Cheshire             CT    1   41:19    5:06    4 3:24:23  16.4    2:56    4 2:20:02 10:42         6:33:43 

    4  120 Petra Manova           33 Hartsdale            NY    4   55:10    3:02    3 3:16:44  17.1    1:24    5 2:23:12 10:56         6:39:31 

    5  117 Sara Reinthaler        30 New York             NY    5   57:56                               1:33    3 2:11:31 10:03         7:15:07 

 

FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

 

Place Bib# Name                  Age City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ===================== === ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1  126 Susan Stanley          38 Wayne                NJ    2   40:59    1:59    1 2:48:24  20.0    0:55    2 1:44:00  7:57         5:16:15 

    2  124 Victoria Tiase         35 New York             NY    5   44:00    2:14    2 2:57:45  18.9    1:12    1 1:41:36  7:46         5:26:45 

    3  127 Sandy York             38 Old Greenwich        CT    3   42:23    3:29    4 3:09:47  17.7    1:40    3 1:51:33  8:31         5:48:50 

    4  125 Carolyn Roberts        38 Chappaqua            NY    4   43:17    3:31    3 3:07:36  17.9    1:33    4 1:59:40  9:09         5:55:34 

    5  130 Dione Swanson          39 Miami Beach          FL    1   34:07    2:31    5 3:13:37  17.4    2:02    5 2:09:12  9:52         6:01:28 

 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

 

Place Bib# Name                  Age City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ===================== === ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1  163 Diana Ineman           43 New York             NY    4   45:27    2:43    1 2:43:12  20.6    1:44    1 1:54:03  8:43         5:27:06 

    2  133 Barbara Heikens        41 New York             NY    2   42:56    2:56    2 3:08:34  17.8    1:33    5 2:05:00  9:33         6:00:56 

    3  137 Ann Williams           44 Old Greenwich        CT    3   43:43    4:26    3 3:10:48  17.6    1:50    4 2:03:39  9:27         6:04:24 

    4  132 Tori Stevens           40 New York             NY    7   54:28    2:50    4 3:11:45  17.5    1:44    3 2:01:32  9:17         6:12:16 

    5  135 Caryn Cohen            43 New York             NY    6   54:22    5:37    5 3:16:56  17.1    2:27    2 2:00:44  9:13         6:20:04 

    6  134 Georgina Thomas        42 Cape Town            S.    5   50:08    3:47    6 3:33:17  15.8    1:45    6 2:11:31 10:03         6:40:26 

    7  136 Merryl Brown           44 New York             NY    1   42:45    6:41    7 3:36:52  15.5    4:41    7 2:25:29 11:07         6:56:26 

 

FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

 

Place Bib# Name                  Age City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ===================== === ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1  139 Eve Hartman            46 Cortlandt Manor      NY    1   41:14    3:28    1 3:04:24  18.2    1:37    3 2:29:19 11:24         6:19:59 

    2  140 Kate Marshall          46 Croton On Hudson     NY    3   43:16    3:01    2 3:14:10  17.3    1:00    2 2:28:16 11:20         6:29:42 

    3  141 Patricia Szriftgiser   49 Cliffside Park       NJ    4   49:53    8:42    4 3:44:46  14.9    2:50    1 1:47:55  8:15         6:34:03 

    4  138 Marty Munson           45 New York             NY    2   41:38    3:57    3 3:33:48  15.7    1:47    4 2:35:06 11:51         6:56:14 

 

FEMALE AGE GROUP:  50 & Over

 

Place Bib# Name                  Age City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ===================== === ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1  142 Joyce Silverstein      50 Briarcliff Manor     NY    1   42:03    3:05    1 3:20:53  16.7    1:49    3 2:38:46 12:08         6:46:35 

    2  144 Joanne Dondero         61 White Plains         NY    3   50:16    3:55    2 3:37:50  15.4    2:14    1 2:29:04 11:23         7:03:16 

    3  143 Marycarol Rossignol    52 Mahwah               NJ    2   49:06    6:32    3 3:58:05  14.1    4:25    2 2:38:22 12:06         7:36:27 

 

MALE AGE GROUP:  20 - 24

 

Place Bib# Name                  Age City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ===================== === ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1   41 Alex Hill              22 Bronx                NY    1   45:23    2:03    1 3:09:35  17.7    1:03    1 2:20:35 10:44         6:18:36 

 

MALE AGE GROUP:  25 - 29

 

Place Bib# Name                  Age City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ===================== === ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1   48 Michael Bosl           29 New York             NY    1   32:45    3:15    1 2:29:47  22.4    1:51    1 1:39:01  7:34         4:46:38 

    2   47 Jon Stellwagen         28 New York             NY    3   40:46    3:09    2 2:47:15  20.1    0:47    3 1:49:11  8:21         5:21:05 

    3   50 Michael Kimelman       29 New York             NY    2   37:38    3:33    3 3:00:35  18.6    1:19    2 1:43:34  7:55         5:26:37 

    4   52 Felix Mullen           29 New York             NY    4   41:26    2:16    5 3:01:51  18.5    1:44    4 1:59:54  9:10         5:47:09 

    5   49 Matt D'Amato           29 New York             NY    8   54:47    3:39    4 3:00:43  18.6    1:22    5 2:07:18  9:44         6:07:48 

    6   45 Brendan Kelly          28 Scarsdale            NY    5   50:36    3:44    6 3:15:30  17.2    1:28    9 2:24:44 11:03         6:36:00 

    7   46 Camilo Martinez        28 New York             NY    9   58:37    4:14    7 3:29:06  16.1    1:54    8 2:15:38 10:22         6:49:28 

    8   53 Paul Ryan              29 Wallingford          CT                                                   10 2:54:16 13:19         6:57:56 

    9   43 Dan Americk            27 Niskayuna            NY    6   53:27    4:35    9 3:50:42  14.6    1:06    6 2:09:00  9:51         6:58:47 

   10   42 Jason Cardillo         26 New York             NM    7   53:27    4:34    8 3:47:32  14.8    1:10    7 2:12:06 10:06         6:58:47 

 

MALE AGE GROUP:  30 - 34

 

Place Bib# Name                  Age City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ===================== === ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1    5 Luke Hannon            31 Long Island City     NY    2   32:33    2:18    2 2:40:48  20.9    0:44    1 1:30:07  6:53         4:46:28 

    2  162 Timothy Oakes          33 New York             NY    1   32:11    1:45    1 2:34:54  21.7    0:47    4 1:48:53  8:19         4:58:27 

    3    6 Santiago Helman        32 Jackson Heights      NY                         3 2:48:32  19.9    1:14    2 1:40:44  7:42         5:15:47 

    4    8 Eric Rabinowitz        33 New York             NY    3   40:14    3:03    4 2:54:51  19.2    1:12    3 1:44:48  8:00         5:24:06 

    5    2 James Dinardo          30 New York             NY    4   40:23    2:26    5 3:00:34  18.6    1:50    5 1:49:07  8:20         5:34:18 

    6    3 Dan Tufaro             30 New York             NY    6   58:53    2:22    7 3:26:53  16.2    0:53    6 2:01:24  9:17         6:30:24 

    7    4 Tyler Garner           31 New York             NY    5   53:20    3:30    6 3:08:45  17.8    2:29    7 2:25:09 11:05         6:33:11 

 

MALE AGE GROUP:  35 - 39

 

Place Bib# Name                  Age City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ===================== === ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1   29 Eric Wexler            38 New York             NY    5   39:09    2:20    6 2:52:12  19.5    1:29    1 1:38:58  7:34         5:14:05 

    2   31 Tom Holland            39 Darien               CT    6   39:36    4:26                               2 1:40:54  7:43         5:14:10 

    3   11 Paul Bashforth         35 Miami Beach          FL   14   43:14    1:47    2 2:45:41  20.3    0:23    3 1:46:01  8:06         5:17:03 

    4   20 Michael Jekogian       37 Laguna Hills         CA    1   31:57    3:41   10 3:02:16  18.4    1:07    4 1:47:58  8:15         5:26:58 

    5   34 Nick Jekogian          39 New York             NY    4   35:12    2:52    7 2:54:09  19.3    1:33    6 1:54:53  8:47         5:28:37 

    6   19 Tom Ganz               37 Grahamsville         NY                         8 2:55:32  19.1    1:37   12 2:00:23  9:12         5:31:16 

    7   32 Santillan Ivan         39 Riverside            CT    8   41:20    3:54    3 2:48:25  20.0    1:43   13 2:07:27  9:44         5:42:46 

    8   16 Stephen Marty          35 Woodbridge           VA   11   42:26    3:49   13 3:05:55  18.1    1:35    5 1:49:29  8:22         5:43:12 

    9   27 Tom Neale              38 Syosset              NY   20   53:11    2:06    5 2:51:48  19.6    1:15    9 1:57:48  9:00         5:46:07 

   10   17 Sam Cardona            37 Astoria              NY   16   51:01    2:51    4 2:51:39  19.6    0:58   11 2:00:22  9:12         5:46:48 

   11   38 Oliver Schupp          39 New York             NY   17   51:01    2:28    9 2:58:13  18.9    2:00    8 1:57:03  8:57         5:50:43 

   12   21 Fred Kao               37 New York             NY    7   39:57    2:05   11 3:04:39  18.2    1:22   14 2:11:26 10:02         5:59:27 

   13   15 Gene Lee               35 New York             NY   15   49:16    2:44   14 3:10:26  17.6    0:48   10 1:59:18  9:07         6:02:31 

   14   18 James Chao             37 New York             NY    3   32:16    3:07   15 3:11:33  17.5    2:02   15 2:18:28 10:35         6:07:24 

   15   12 Scott Bernstein        35 Tarrytown            NY   18   51:09    4:09   12 3:04:51  18.2    1:45   17 2:21:10 10:47         6:23:03 

   16   24 Ted Tone               37 New Milford          NJ   10   42:15    4:54   19 3:23:10  16.5    2:04   16 2:18:56 10:37         6:31:16 

   17   40 Michael Willman        39 Yorktown Heights     NY   21   53:24    2:39   16 3:13:14  17.4    1:44   18 2:24:05 11:00         6:35:04 

   18   33 Peter Jameson          39 Nanuet               NY    9   41:57    3:26   18 3:20:26  16.8    2:42   20 2:31:40 11:35         6:40:09 

   19   25 Diego Antman           38 Montrose             NY   22   54:02    9:28   23 3:41:19  15.2    1:48    7 1:56:58  8:56         6:43:33 

   20   23 Douglas McLaughlin     37 Hoboken              NJ   13   43:09    5:14   20 3:32:59  15.8    3:35   19 2:26:20 11:11         6:51:15 

   21   26 Scott Diefenbach       38 East Meadow          NY   19   51:49    4:29   17 3:20:12  16.8    1:24   22 2:38:17 12:05         6:56:10 

   22   39 Michael Shifrin        39 West Hartford        CT   12   43:07    5:55   21 3:35:11  15.6    2:38   21 2:35:10 11:51         7:02:00 

   23   37 Jeffrey Noll           39 West Hartford        CT   23   57:35    4:15   22 3:38:11  15.4    2:59   23 2:42:22 12:24         7:25:21 

   24   22 Ben Lloyd              37 New York             NY    2   32:11    1:41    1 2:32:00  22.1    2:30                                    

 

MALE AGE GROUP:  40 - 44

 

Place Bib# Name                  Age City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ===================== === ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1  160 James Stafford         44 Newpaltz             NY    8   41:14    1:32    1 2:27:37  22.8    1:09    3 1:44:20  7:58         4:55:50 

    2   56 Brian Maiolo           40 New York             NY    6   38:12    1:37    6 2:44:43  20.4    0:44    1 1:36:53  7:24         5:02:07 

    3   76 Adam Derechin          44 Sleepy Hollow        NY    3   33:12    3:57    5 2:41:03  20.9    1:25    7 1:47:40  8:14         5:07:16 

    4   59 William Capune         41 New York             NV   12   45:32    1:24    4 2:39:51  21.0    1:23    4 1:44:57  8:01         5:13:06 

    5   55 Lowell Keith           40 New York             NY    9   41:15    2:50   12 2:51:19  19.6    1:31    2 1:37:41  7:28         5:14:33 

    6   65 Michael Kim            42 Woodbury             CT    2   32:02    2:05   11 2:49:19  19.8    0:55   11 1:51:13  8:30         5:15:34 

    7   68 Donald Henry           43 Pound Ridge          NY    5   37:57    1:23    9 2:46:10  20.2    0:57   10 1:50:21  8:26         5:16:46 

    8   71 Frank Poe              43 Old Greenwich        CT   13   46:26    4:10    2 2:38:56  21.1    1:15    9 1:48:36  8:18         5:19:21 

    9   67 Craig Eischen          43 New York             NY   16   49:14    3:08   13 2:52:20  19.5    1:08    6 1:46:08  8:07         5:31:56 

   10   64 Wyeth Hunnable         42 New York             NY   11   44:41    1:57   16 3:00:51  18.6    1:03    5 1:45:40  8:04         5:34:10 

   11   75 John Coffey            44 West Islip           NY   19   49:51    2:27   10 2:48:36  19.9    0:45   13 1:54:08  8:43         5:35:44 

   12   57 Jim Neale              40 Charlottesville      VA   14   47:06    2:16    7 2:45:27  20.3    0:57   14 2:01:04  9:15         5:36:48 

   13   62 John Vanorden          41 Wantagh              NY   23   51:04    2:48   14 2:56:09  19.1    0:51    8 1:48:03  8:15         5:38:53 

   14   61 Douglas Sawyer         41 Tarrytown            NY   21   50:28    3:42   15 3:00:08  18.7    2:38   12 1:53:43  8:41         5:50:37 

   15  159 John Debitetto         43 Yorktown Heights     NY   22   50:32    4:17    8 2:46:05  20.2    3:24   16 2:09:24  9:53         5:53:41 

   16   74 Richard Barkan         44 Long Beach           NY    1   24:50    4:57   19 3:15:14  17.2    5:09   20 2:21:59 10:51         6:12:07 

   17   60 Adam Harper            41 Stamford             CT   15   48:18    3:45   17 3:03:04  18.4    2:57   18 2:15:54 10:23         6:13:57 

   18   70 Jonathan Meltzer       43 New York             NY   20   49:58    5:56   20 3:15:41  17.2    3:29   17 2:14:08 10:15         6:29:10 

   19   69 Timothy Latterner      43 Allendale            NJ   17   49:38    4:40   21 3:25:53  16.3    2:32   19 2:21:17 10:48         6:43:58 

   20   73 Roy Amato              44 Fort Lee             NJ   18   49:42    5:49   22 3:41:16  15.2    3:31   15 2:04:30  9:31         6:44:47 

   21   72 Dong-Sun Shin          43 Incheon              KO   10   44:02    5:03   18 3:15:05  17.2    3:52   21 2:43:38 12:30         6:51:38 

   22   54 Tim Inall              40 Ridgefield           CT    4   36:16    1:05    3 2:38:58  21.1    0:51                                    

   23  161 Kevin Lanahan          41 Clifton Park         NY    7   40:39    3:27                                                               

 

MALE AGE GROUP:  45 - 49

 

Place Bib# Name                  Age City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ===================== === ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1   91 Joseph Gagnon          48 Katonah              NY    6   46:12    5:46    2 2:51:28  19.6    1:36    1 1:46:36  8:09         5:31:36 

    2   80 Paul Dauber            45 Chappaqua            NY    5   41:35    3:40    1 2:41:51  20.8    4:28    6 2:08:22  9:48         5:39:54 

    3   93 Leo Arnaboldi          49 New York             NY    7   49:23                               0:56    3 1:49:42  8:23         5:40:53 

    4   87 Augustus Field         46 Darien               CT    3   41:17    3:52    4 3:03:31  18.3    1:08    4 1:57:29  8:59         5:47:15 

    5   82 John Goldman           45 Mount Kisco          NY    2   31:28    3:56    5 3:04:14  18.2    2:40    7 2:08:52  9:51         5:51:08 

    6   79 Alexander Chefetz      45 New York             NY    4   41:24    4:15    8 3:17:22  17.0    3:53    2 1:48:58  8:20         5:55:51 

    7   81 Joseph Frazetta        45 Astoria              NY    9   50:56    3:24    7 3:15:04  17.2    1:33    5 2:06:19  9:39         6:17:15 

    8   88 John Colbert           47 Old Greenwich        CT   10   53:37    4:24    3 3:01:09  18.5    2:14   10 2:23:51 10:59         6:25:14 

    9   94 Frank Forte            49 Milford              CT   11   56:12    4:17    6 3:12:13  17.5    1:17    9 2:15:03 10:19         6:29:00 

   10   92 Steven Wissak          48 New York             NY    8   50:26    5:20    9 3:27:56  16.2    3:26    8 2:14:26 10:16         6:41:32 

   11   84 Robert Tipp            45 Chappaqua            NY   12   57:21    6:42   10 4:04:36  13.7    1:44   11 2:38:08 12:05         7:48:28 

   12   83 Ducan Lonsdale         45 New York             NY    1   31:22    2:06                                                               

   13   78 Anthony Carillo        45 New York             NY                                                                                    

 

MALE AGE GROUP:  50 - 54

 

Place Bib# Name                  Age City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ===================== === ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1   95 Ralph Loveys           50 Mountain Lakes       NJ    3   41:21    1:59    1 2:49:37  19.8    1:27    1 1:48:06  8:16         5:22:28 

    2  101 Kevin Walsh            53 Bethany              CT    1   40:07    2:23    5 3:04:03  18.3    1:18    3 2:01:27  9:17         5:49:17 

    3  102 Scott Harrison         54 Darien               CT    7   50:19    3:47    6 3:05:14  18.1    1:43    2 1:51:17  8:30         5:52:18 

    4   96 Dennis Noskin          50 Greenwich            CT    5   48:05    5:06    3 2:56:16  19.1    1:27    4 2:07:06  9:43         5:57:58 

    5   98 Al Graef               51 Oradell              NJ    2   40:07    3:44    2 2:53:05  19.4    2:13    5 2:23:57 11:00         6:03:03 

    6   97 Fati Sanii             50 New York             NY    8   50:40    3:35    7 3:15:05  17.2    2:38    6 2:26:25 11:11         6:38:22 

    7  164 Mitch Bernstein        50 New Rochelle         NY    9 1:03:35                               2:11    8 3:02:36 13:57         7:24:42 

    8   99 Ted Kastner            53 Montclair            NJ    6   49:18    6:15                               7 2:37:02 12:00         7:25:40 

    9  100 James Lavin            53 Teaneck              NJ    4   42:15    4:04    4 3:01:48  18.5    2:28                                    

 

MALE AGE GROUP:  55 - 59

 

Place Bib# Name                  Age City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ===================== === ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1  104 Rich Albom             56 North Bergen         NJ    1   41:13    3:25    1 2:53:54  19.3    2:19    1 1:49:17  8:21         5:30:07 

    2  103 William Nealon         55 New York             NY    4   49:41    2:59    2 2:56:55  19.0    1:01    3 1:57:02  8:57         5:47:36 

    3  105 Edward Nolan           56 Old Greenwich        CT    5   50:17    4:45    3 3:03:30  18.3    2:32    2 1:54:18  8:44         5:55:21 

    4  106 Robert Rowen           56 New York             NY    3   48:01    2:48    4 3:12:21  17.5    0:56    5 2:16:36 10:26         6:20:40 

    5  107 Jeffrey Ruiz           56 New Paltz            NY    6   50:26    7:12    6 3:25:00  16.4    3:06    4 2:11:01 10:01         6:36:43 

    6  109 Doug Robbins           58 Bedford              NY    2   47:21    5:06    5 3:13:18  17.4    3:09    6 3:36:50 16:34         7:45:41 

 

MALE AGE GROUP:  60 & Over

 

Place Bib# Name                  Age City                 St Rank Swim        T1  Rank   Bike  Rate     T2  Rank   Run   Pace  Penalty   Final 

===== ==== ===================== === ==================== == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= 

    1  110 Barry Horowitz         60 Cliffside Park       NJ    1   31:38    6:04    1 3:27:41  16.2    2:24    1 2:27:00 11:14         6:34:45